Intertek (www.intertek.com)

14 februari 2013

23 april 2013

Tid:

13.00-16.00

Plats:

Stockholm, Kista

Längd:

1/2 dag

Pris:

2 900 kr + moms. Eftermiddagskaffe och dokumentation ingår

Utskriftsvänlig version.

Mer information:

Kan med fördel kombineras med CE-märkning Express som går på förmiddagen. Anmäler du dig till både för- och eftermiddagen sparar du 900kr och betalar endast 4900kr+moms för heldagen. Dessutom bjuder vi då på lunchen.

Av- och ombokningsvillkor

Anmäl dig här!

 

Kemi&Miljö Express

-Regelverket kring kemiska ämnen i varor

Kraven och lagstiftningen blir alltmer omfattande för dig som tillverkar, importerar och säljer varor. REACH och RoHS2 ställer krav på att du ska ha koll på om dina produkter innehåller ämnen som medför skyldigheter att kommunicera eller byta ut material. Nya krav på minskad energiförbrukning (Ekodesigndirektivet, ErP) kan också kräva att du ser över din produktdesign.

Uppfyller du inte kraven kan det innebära både omedelbart säljförbud och åläggande att återkalla de varor som redan är sålda.

Här ger vi dig ett koncentrerat kunskapslyft kring tre mycket aktuella kemikalie- och miljölagstiftningar; RoHS2, REACH och ErP.

Vi går igenom regelverken och visar hur du kan arbeta praktiskt med dem. Vi tar också upp hur du kan säkerställa och deklarera att du uppfyller kraven på ett kostnadseffektivt sätt.

Ur programmet

  • Varför har vi det miljö- och kemikalieregelverk vi har?
  • REACH och varor - vilket ansvar har tillverkare, importör och återförsäljare, vilka krav gäller och vad behöver göras för att uppfylla dem?
  • RoHS2 - kopplingen till CE-märkningen och nya produktkategorier som numera omfattas
  • ErP-direktivet - koppling till CE-märkning - vilka produktkategorier berörs idag och framöver


För vem?
Utbildningen vänder sig till dig som behöver få en kortfattad översiktlig genomgång av miljö- kemikalielagstiftning som påverkar din verksamhet. Du kan vara till exempel inköpare, säljare, produktchef, eller ansvarig inom inköp, försäljning och marknad, produktledning, kvalitet, konstruktion och produktion.

Kursens mål
Att ge en övergripande bild och förståelse för tre viktiga kemikalie- och miljölagstiftningar; REACH, RoHS2 och ErP.

Förkunskaper
Inga

För dig som behöver fördjupade och mer specialiserade kunskaper inom miljö- och kemikalieområdet rekommenderar vi våra längre och mer djupgående utbildningar. Se kalendariet för alla aktuella utbildningar.


Utskriftsvänlig version. 

Vill du veta mer om utbildningen? Kontakta oss gärna på 08-750 00 00 alternativt på utbildning@intertek.com

Är ni flera på företaget som behöver kompetensen? Kontakta oss gärna för en företagsintern variant.

Anmäl dig här!